Drukuj
Kategoria: Z naszego biuletynu

poradnia bioetyczna

Wydaje nam się czasem, że znamy dekalog, więc raczej wiemy, co jest dobre, a co złe. Także w kwestii zdrowia i życia. Życie ludzkie jest święte, od poczęcia do naturalnej śmierci, nie wolno go przerywać. W perspektywie naszej wiary wiemy o moralnej niedopuszczalności aborcji, eutanazji, in vitro, o sprawach tzw. matek surogatek. Świadomie lub nie wkraczamy tu w obszary bioetyki. A potem zaczynają się schody. Nie założę się, że każdy katolik zna i rozumie zasadę podwójnego skutku. Nie jestem pewna, że wszyscy potrafimy wskazać granice uporczywej terapii.

Kiedy człowiek naprawdę umiera? A co myśleć o adopcji ze wskazaniem? Problemem mogą być kwestie profilaktycznych amputacji w chwili, gdy nie mamy do czynienia z aktualnym zagrożeniem życia, z ratowaniem życia, z nieodwracalnie uszkodzonym organem, lecz chodzi ?tylko? o zapobieganie potencjalnemu przyszłemu niebezpieczeństwu. Szczególnie delikatne są kwestie płodności, i to nie tylko w przypadku osób, które planują rodzicielstwo. Lektura watykańskich dokumentów bez znajomości ich wykładni niekoniecznie pomaga. Zdarza się, że nawet naprawdę doświadczony spowiednik mówi: liczy się intencja, ale w tym przypadku nie jestem do końca pewien, co można.
Piszę, ponieważ zdarzyło mi się skorzystać z opinii księdza, krakowskiego profesora bioetyki. Sprawa była bardzo pilna, pomógł zaprzyjaźniony zakonnik, który wiedział, do kogo trzeba się zwrócić i sam to szybko przeprowadził. Przy okazji jednak dowiedziałam się o istnieniu Poradni Bioetycznej, dostępnej dla każdego, działającej przy Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Myślę, że wiedza o istnieniu takiej poradni może się przydać nie tylko nam osobiście, ale i - albo przede wszystkim - osobom z naszych środowisk: rodzinom, przyjaciołom, znajomym, którzy borykają się z różnymi trudnymi dylematami. Nie trzeba znać wszystkich odpowiedzi, warto natomiast wiedzieć, dokąd przekierować po odpowiedź zgodną z nauczaniem Kościoła.
        Gdzie szukać?
www.poradniabioetyczna.pl (na stronie jest też formularz do korespondencji, w zakładce: uzyskaj poradę)
adres pocztowy: ul. Bernardyńska 3, 31-168 Kraków
Tel. +48 12 428 60 30 (wew. 922)
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wizyty są bezpłatne, zapewnia się anonimowość.

[Autorka: członkini naszego instytutu;
artykuł pochodzi z naszego biuletynu]